PROJEKT BADAWCZY

Grupa LUX MED to lider prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Klient zgłosił się do nas z zadaniem zbadania potrzeb w zakresie usprawnienia monitorowania, gromadzenia i przekazywania danych między pacjentami chorymi przewlekle (cukrzyca I i II typu i nadciśnienie) i ich lekarzami.

 

 

 

O projekcie

W ramach współpracy z LUX MED przeprowadziliśmy kompleksowe badanie ilościowe i jakościowe wśród lekarzy i pacjentów chorych przewlekle oraz badanie rynku w zakresie istniejących narzędzi do monitorowania stanu zdrowia i przekazywania zebranych danych opiekunom medycznym.

Klient
LUX MED
Usługa
Rozwój produktu cyfrowego
Branża
Medyczna
Kiedy
Maj 2024 – Sierpień 2024

MASZ PODOBNE WYZWANIE?

Nie ważne, na jakim etapie rozwoju swojego biznesu właśnie jesteś. Możesz na nas liczyć!

Kontakt

Jakie wyzwania i potrzeby zostały
określone na początku pracy?

Celem projektu badawczego było określenie aktualnego procesu zbierania i agregacji danych pomiarowych u osób chorych na cukrzycę lub nadciśnienie, określenie problemów związanych z tym procesem oraz szans na wsparcie chorych w ramach stałej opieki. 



Istotne było zestawienie i analiza skuteczności istniejących na rynku rozwiązań wspierających pacjentów chorych przewlekle i ich lekarzy w procesie diagnozy i leczenia.

Badanie miało pozwolić określić potrzeby obu grup oraz wygenerować pomysły na zaspokojenie tych potrzeb, wpisując się równocześnie w strategię firmy dotyczącą cyfryzacji.

Jak wyglądał proces pracy?

Przed przystąpieniem do prac, dokładnie omówiliśmy cel i pytania badawcze oraz dobraliśmy do nich odpowiednie metodologie.
Zbudowaliśmy wspólnie z klientem plan badawczy, zakładający:

– badanie jakościowe w formie wywiadów pogłębionych z opiekunami, lekarzami i pacjentami (zarówno z LuxMed, jak i spoza)
– badanie ilościowe w formie ankiet wśród lekarzy i pacjentów (z LUX MED)
– badanie konkurencji i benchmarking

Takie podejście umożliwiło nam zbudowanie kompleksowego obrazu obecnego stanu opieki nad pacjentami chorymi przewlekle.

ETAP #1
BADANIE JAKOŚCIOWE

W celu zmapowania obecnego procesu monitorowania stanu zdrowia, a także gromadzenia i przekazywania danych przez pacjentów, opiekunów oraz lekarzy, przeprowadzone zostały godzinne wywiady pogłębione.

ETAP #2
BADANIE ILOŚCIOWE

W celu stworzenia pierwszych hipotez projektowych oraz weryfikacji wyników badań jakościowych za pomocą danych liczbowych, przeprowadzona została ankieta wśród pacjentów. Próba badawcza składała się z osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie oraz oba schorzenia jednocześnie.

ETAP #3
BADANIE RYNKU

Przeprowadziliśmy badanie rynku
i konkurencji, by poznać odgórne zalecenia dotyczące leczenia cukrzycy i nadciśnienia, zasady i zakres działania programów profilaktycznych prowadzonych przez inne firmy i instytucje oraz istniejące już na rynku narzędzia wspierające proces monitorowania stanu zdrowia. Dodatkowo przeanalizowaliśmy dane statystyczne i trendy w Polsce i Europie dotyczące obydwu schorzeń.

The final result 
The final result 
The final result 
The final result 

Efekty prac

Po dogłębnej krzyżowej analizie poszczególnych etapów, powstały szczegółowe rekomendacje do pokrycia potrzeb pacjentów oraz lekarzy.

SUKCES #1

Po przeprowadzeniu 25 wywiadów z pacjentami chorymi na cukrzycę i/lub nadciśnienie oraz ich opiekunami i lekarzami, dokładnie zmapowaliśmy obecny proces leczenia i diagnostyki pacjentów. 

Pozwoliło nam to zrozumieć problemy, z którymi zmagają się chorzy oraz ich opiekunowie medyczni, określić ich potrzeby oraz zestawić rozwiązania, które są dla nich skuteczne w codziennym życiu.

Raport po etapie jakościowym zawierał wnioski z zakresu prowadzenia pomiarów, metod monitorowania stanu zdrowia, wymiany danych z lekarzami oraz istniejących aplikacji wspierających leczenie i diagnostykę chorób przewlekłych.

SUKCES #2

Zebraliśmy 811 wyników ankiet i przeanalizowaliśmy je w dwóch zakresach – podstawowym oraz korelacji. Na podstawie tych analiz, zestawionych z badaniem jakościowym, stworzyliśmy wstępne hipotezy i rekomendacje projektowe.

Analiza podstawowa obejmowała:
– demografię pacjentów
– monitorowanie stanu zdrowia
– urządzenia pomiarowych
– wizyty lekarskie
– aplikacje do monitorowania stanu zdrowia
– inne narzędzia do monitorowania

Korelacje objęte analizą:
wiek pacjenta a częstotliwość pomiarów
wiek pacjenta a metody gromadzenia danych
metody gromadzenia danych a częstość pomiarów
czas diagnozy a metody gromadzenia danych
satysfakcja z wybranej metody a częstość pomiarów

SUKCES #3

Zebraliśmy istniejące na rynku aplikacje do monitorowania stanu zdrowia, analizując ich funkcjonalności, integracje z urządzeniami pomiarowymi oraz ich odbiór wśród pacjentów i lekarzy. Zweryfikowaliśmy działanie konkurencji w zakresie chorób przewlekłych, badając potencjał do rozwoju firmy.

SUKCES #4

Stworzyliśmy listę rekomendacji na podstawie zestawienia badania jakościowego, ilościowego oraz analizy rynku. W rekomendacjach zawarte były funkcjonalności, które realnie mogłyby poprawić doświadczenie zmagań z nadciśnieniem i cukrzycą, zarówno z perspektywy pacjentów, jak i lekarzy prowadzących. Rekomendacje te umożliwiały podjęcie decyzji biznesowych i priorytetyzację aspektów do dalszego rozwoju cyfrowego firmy.

OSOBY ODPOWIEDZIALNE
ZA TEN PROJEKT

Dlaczego jesteśmy tak dobrzy w tym, co robimy? Ponieważ nasz zespół tworzą ludzie doświadczeni w pracy w różnych branżach, z różnym wykształceniem i niezwykłymi pasjami, które rozwijamy po pracy.
Marek Domżał
Project Manager
Patrycja Mikołajek
UX designer

Masz dla nas wyzwanie? Napisz:
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt

Wyceń projekt
en pl