Analiza rynku
i benchmarków

Analiza rynku i benchmarków pozwala porównać wyniki oraz działania danej marki z konkurencją. Analiza służy również do porównywania praktyk organizacyjnych ze standardami branżowymi. Poszukując benchmarków często wychodzimy poza branżę/rynek, na którym działa klient. Nie wierzymy, że produkt, usługa lub marka nie mają konkurencji. Wiedząc, na jakie potrzeby odpowiada produkt, sprawdzamy, jak użytkownicy realizowali je, zanim produkt oferowany przez naszego klienta trafił na rynek.

Identyfikacja wzorca
Badania rynku
Analiza i porównanie konkurencji
Wyznaczanie realistycznych celów

… w jakim celu robimy analizę rynku i benchmarków?

Analiza rynku i benchmarków może określić sukces marki lub produktu. Taką analizę przeprowadzamy zwykle przy wejściu na nowy rynek marki lub wprowadzaniu nowego produktu lub usługi. Warto też pamiętać, że taka analiza to proces, który powinien mieć charakter cykliczny. Warto usystematyzować moment porównawczy – w zależności od dynamiki rozwoju i działalności organizacji. Dzięki temu w łatwy sposób możemy monitorować naszą pozycję na rynku i planować odpowiednie działania.


… dla kogo?
Firmy wchodzące na rynek lub wprowadzające nowy produkt
Analiza rynku i benchmarków ma ogromne znaczenie przed wejściem na rynek. Dokładna analiza konkurencji pomoże nam zidentyfikować rynek i jego potrzeby.
Firmy tworzące strategię marki/produktu
Analiza rynku i benchmarków jest integralną częścią strategii marki lub produktu. Dobrze przemyślana strategia musi opierać się na danych i informacjach, które odzwierciedlają realia rynku i jego standardy.
Firmy monitorujące konkurencję
Analiza i regularne monitorowanie działań konkurencji pozwalają dostrzec nowe pomysły, zachowania czy zwroty akcji – a co najważniejsze, pozwalają odpowiednio zareagować.

… jak długo?

W zależności od złożoności marki, usługi lub produktu: 1 tydzień – kilka tygodni.


… jakich narzędzi używamy?
Research
Metoda badawcza polega na analizowaniu i przetwarzaniu danych i informacji z istniejących źródeł oraz formułowaniu wniosków na temat analizowanego problemu lub zagadnienia.
Badania opinii rynku
Zajmujemy się dostosowywaniem e-commerce tak, aby system pozwalał właścicielom firm na dopasowanie oprogramowania do ich precyzyjnych wymagań, a tym samym usprawnienie prezentacji produktów
Wywiady
Na podstawie wywiadów związanych z daną organizacją jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czy strategia innej organizacji się sprawdza.
Tajemniczy klient
Badanie poziomu obsługi klienta, które polega na ocenie jakości usług poprzez wizyty w punktach sprzedaży lub korzystanie z oferowanych usług i obsługi klienta.

… co
zyskujesz?
  • znalezienie cech, które wyróżnią Twoją markę na rynku
  • identyfikacja różnic w danych obszarach w danej branży
  • nadawanie priorytetów obszarom do pracy w konkretnej organizacji lub nad konkretnym projektem,
  • ocena pozycji i roli firmy na rynku,
  • ocena mocnych i słabych stron produktów, usług, marek własnych i konkurencyjnych
  • porównanie strategii i skuteczności innych marek

… na koniec …
Analiza rynku i benchmarków może przynieść wiele korzyści, może pomóc w pozyskaniu nowych klientów, wypracowaniu spójnych strategii działania i rozwoju. Dzięki niej organizacja pozna swoje słabe i mocne strony. Jest to metoda, którą polecamy na każdym etapie powstawania i funkcjonowania firmy. Szczegółowa analiza rynku i benchmarków pozwala na opracowanie najlepszej strategii działań biznesowych.

Inne projekty z kategorii strategia

Masz dla nas wyzwanie? Napisz:
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt
Wyceń projekt

Współpraca z Kreatikiem opierała się na zaangażowaniu i głębokim zrozumieniu potrzeb klienta. Sprawna komunikacja, profesjonalizm i wspólne znajdowanie rozwiązań – to najlepsze podsumowanie pracy nad naszym projektem. Bardzo rekomenduję.
Dominika Jeżowska
Eurocash Dystrybucja

Dzielimy się wiedzą na temat strategii

Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Masz dla nas wyzwanie?
Piotr Pawłowski
New Business Sales Manager
+48 531 267 965 piotr.pawlowski@kreatik.pl
Wyceń projekt
en pl